Všímate si výsledok vašich tráviacich procesov?

Sledujete pravidelne charakter stolice alebo naopak, nezaujíma vás to, je to nepríjemné či dokonca sa vám to hnusí?

V tom prípade skúste zmeniť postoj. By ste sa čudovali o čom všetkom vypovedá naša stolica. Čo všetko viete zistiť a ako si pomôcť, keď budete vedieť aké je to vaše hovienko 🙂

Stolica, je výsledkom nášho trávenia. Z 25% obsahuje nestrávené zvyšky potravy, odumreté baktérie a bunky, tukové látky. Zvyšnú časť, až 75% tvorí voda.

Vedeli ste že:

  • črevný systém tvorí 70-80% celkovej imunity človeka?
  • črevná mikroflóra má približne 1000 druhov baktérií, z toho asi 40 druhov je potrebných pre život?
  • hmotnosť črevnej mikroflóry je približne 1kg
  • črevo ľudského organizmu má približne 7 metrov?
  • rozdeľuje sa na tenké a hrubé črevo? V tenkom sa potrava štiepi za pomoci enzýmov a následne zmiešaná so žlčou sa vstrebáva cez sliznicu. V hrubom sa vstrebáva predovšetkým voda, tu sa trávenina zahusťuje a následne vylučuje z tela

Čo si na stolici treba všímať:

  • tvar a konzistenciu
  • farbu
  • zápach
  • frekvenciu a pravidelnosť

Čo všetko ju ovplyvňuje:

  • strava
  • pohyb
  • tekutiny
  • bakteriálne osídlenie čreva
  • stres
  • lieky
  • choroby

Takže vidíte, že je toho dosť a tak sa môže zdať, že mať správne hovienko je celá veda 🙂 Tak poďme teraz na jednotlivé ukazovatele.

Tvar a konzistencia

Vedeli ste, že existuje oficiálna, medzinárodná stupnica pre stolicu? Je to takzvaná Bristol stool chart. Toto je akási zjednodušená tabuľka šiestich typov.

 

bristol-skala-stolice

Správna stolica má mať za normálnych okolností pevnú konzistenciu a tvar valca. Povrch skôr hladký, prípadne s menšími zárezmi. Ideálne je, ak je vylúčená v jednom kuse. Kašovité kúsky s neohraničenými okrajmi môžu znamenať nesprávne osídlenie čreva baktériami. Tekutá až vodnatá môže naznačovať otravu jedlom, infekčné ochorenie či intoleranciu niektorej zložky potravy, napríklad lepok, laktóza.

Naopak veľmi tvrdá stolica poukazuje skôr na nedostatok vlákniny v strave, málo tekutín, zlé stravovacie návyky či nedostatok pohybu. V mimoriadnych prípadoch môže znamenať aj vážne problémy tráviaceho traktu ako zápal či onkologické ochorenie.

Farba stolice

Farbu stolice výrazne ovplyvňuje prijatá potrava. Tá „normálna“ je hnedej farby.

unnamed

Červená repa a čučoriedky ju môžu zafarbiť do červena až čierna. Listová zelenina a riasy do zelena. No treba vedieť rozlišovať a spájať súvislosti.

Tmavé červené sfarbenie môže signalizovať krvácanie v hornej časti tráviacej sústavy. Svetlo červené zasa v nižších častiach, napríklad v čreve. Veľmi svetlá až biela stolica môže znamenať problémy s pečeňou a žlčníkom. Zelená je zasa znakom črevnej infekcie, žltá môže svedčiť o celiakii či syndróme dráždivého čreva.

Zápach stolice

Stolica páchne vždy. To je normálne. No zápach by mal byť primeraný.

What-the-smell-of-your-poop-is-telling-you-640×360

Aj zápach samozrejme ovplyvňuje prijatá strava. Intenzívnejšia bude po strukovinách, mäse, vajciach či cesnaku. No ak je ten zápach iný ako obvykle, je skutočne intenzívny, kyslý až hnilobný, môže signalizovať napríklad infekčné ochorenie či celiakiu.

Frekvencia a pravidelnosť

Tá správna frekvencia je 1-2x denne. Dôležitá je v tom prípade aj pravidelnosť. Ľudia, ktorí holdujú skôr vegetariánskemu spôsobu stravovania, chodia na stolicu častejšie, prijímajú viac vlákniny a ich potrava je rýchlejšie vstrebateľná. Treba si uvedomiť, že stolica ktorá sa pravidelne nevylučuje neznamená len nafúknuté brucho či znížený komfort. Predovšetkým sú problémom toxíny, ktoré sa pri stagnujúcej stolici spätne vstrebávajú do tela.

 

Ako teda docieliť tú „zdravú“ stolicu?

  • Jedzte pravidelne a v menších porciách
  • Do jedálnička zaraďte potraviny bohaté na vlákninu. Štatisticky približne 60% populácie trpí jej nedostatkom. Kde ju nájdete? Ovocie so šupkou, zelenina, vločky, celozrnné výrobky, zemiaky, celozrnná ryža… Skvelou a chutnou  alternatívou, ktorú denne odporúčam zaradiť do jedálnička je Fiberboost (trojzložková, čokoládová vláknina bez cukru, navyše s chrómom na potlačenie chuti na sladké)     https://www.fajnzivot.sk/produkt/lr-lifetakt-fiber-boost-napoj-v-prasku/
  • Dbajte na dostatočný príjem tekutín (za tekutiny nie je považovaná káva, polievka, mlieko… Sladké vody tiež nie sú vhodnou alternatívou). Tu platí jednoznačne čistá voda, alebo čaj ktorý podporí vaše trávenie. Mne sa osvedčil Bylinný odtučňovací čaj, ktorý podporí metabolizmus a trávenie, upokojí sliznicu žalúdka, zmierni nafukovanie)        https://www.fajnzivot.sk/produkt/lr-lifetakt-figu-active-bylinny-odtucnovaci-caj/
  • Osídlenie čreva správnymi baktériami je základ pre imunitu, dobré trávenie, vylučovanie a predpoklad pre celkové zdravie organizmu. V dôsledku nekvalitnej stravy, užívania antibiotík a iných liekov máme málo prospečných bakérií. Preto prijímajte potravu s probiotickými kultúrami. Opäť platí, že v jogurte či kefíre s mesačnou zárukou ju nenájdete. Hľadajte preto domáce zdroje, prípadne dajte si tu námahu a vytvorte si doma takéto produkty. Jogurt, kyslá kapusta, kefír, tempeh, nakladané uhorky… Alternatívnym zdrojom sú probiotické kultúry v doplnkoch výživy. Za seba musím povedať že nič lepšie ako Pro12 som ešte nenašla. Patentovaný, širokospektrálny produkt od austrálskeho imunológa, profesora a odborníka na probiotiká Roberta Clancyho.          https://www.fajnzivot.sk/produkt/probiotika-pro-12-kapsule/
  • Hýbte sa. Nemusíte mať medailu v atletike. Postačia aj prechádzky. Doprajte sebe a svojmu telu 60 minút denne na čerstvom vzduchu a uvidíte, že nielen stolica bude pravidelnejšia, ale navyše pookrejete na duši.
  • Doprajte svojmu telu raz – dvakrát do roka očistnú kúru.  Vrámci jedálnička  odľahčíte telo od múky, mäsa, ťažkých, tepelne upravených jedál, bieleho cukru. Z doplnkov mi skvele funguje očistná kúra prostredníctvom Aloe vera gélu. Ten organizmus vyčistí,  naštartuje trávenie a vylučovanie, telo sa zbaví odpadu a zároveň dostane vzpruhu v podobe takmer 200 živín.     https://www.fajnzivot.sk/produkt/aloe-vera-drinking-gel-intense-sivera/
  • no a na záver, hoci významom patrí na popredné miesta v odporúčaní je eliminácia stresu. Aj keď sa to zdá ako klišé, ako niečo s čím stolica zďaleka nesúvisí, opak je pravdou. Ak ste si vedomí, že je váš hlavný problém práve tu, zamerajte sa na jeho odstránení. Ako som už spomenula, denný reset na čerstvom vzduchu a pohybová aktivita nič nestoja (len trochu pevnej vôle na začiatok), ale výsledok bude stáť za to.

V každom prípade, ak problémy so stolicou pretrvávajú aj po úprave spomínaných opatrení, je potrebné navštíviť lekára. Ten vylúči, či sa nejedná o chorobný proces.